Lauantaina 19.1. RoKi 40v Juhlapeli RoKi-TUTO

15. tammikuu, 2019 14:02


 

Lauantaina 19.1. juhlistetaan vuonna 1979 perustettua Rovaniemen Kiekkoa 40v juhlaottelun merkeissä. Ottelussa RoKin vastustajana on perinteikäs Turun Toverit eli TUTO.

Juhlaottelu on osa RoKin 40v juhlavuoden ohjelmaa. Seuran varsinainen 40v juhlatilaisuus pidetään toukokuussa seuran junioreiden perinteisen kauden päätöksen yhteydessä.

Lauantain ottelussa muistellaan seuran perustamista ja toiminnan alkuvuosia RoKin ensimmäisen puheenjohtajan Timo Saarion, sekä seuran perustajajäsenten toimesta. Entisiä pelaajia ja toimihenkilöitä muistetaan kevään juhlatilaisuudessa.

Juhlaottelun ohjelma alkaa klo 16:30 Lapin sotilassoittokunnan esityksellä. Tämän jälkeen Lappi Areenan jäällä muistellaan seuran alkuaikoja. Vielä ennen ottelun avauskiekkoa kuullaan Lapin maakuntalaulu Janne Raappanan esittämänä ja Lapin sotilassoittokunnan säestämänä.

Ottelun erätauoilla Lappi Areenan pääaulan haastatteluissa kuullaan Timo Saarion ja seuran perustajäsenten muistoja seuran alkuajoilta. Erätauoilla Lappi Areenan alapubissa esiintyy rovaniemeläinen pop/hip hop -artisti Kake Karisson.

 

Rovaniemen Kiekko -79 perustettiin 22.5.1979 (Lapin Kansa 23.5.1979)

 

Entiset rokilaiset ja Lapin jääkiekkoseurojen jäsenet kutsutaan otteluun

RoKi kutsuu otteluun kaikki RoKissa seuran historian aikana pelanneet pelaajat ja toimihenkilöt. Entisten rokilaisten pyydetään ilmoittautumaan sähköpostitse: toimisto@rokihockey.fi . Ottelua seuraamaan on lisäksi kutsuttu Lapin jääkiekkoseurojen jäsenet.

 

Otteluisäntänä Kilpimaa Yhtiöt

Otteluisäntänä toimii Kilpimaa Yhtiöt. RoKin ohella Kilpimaa Yhtiöille tulee kuluvana vuonna täyteen 40-vuotta, joten juhlaottelussa vietetään yhteissynttäreitä.

 

 

Lipunmyynti ja areenan palvelut

Ovet avautuvat klo 16:00. Lappi Areenan katsomoravintola Kulmapubi sekä C-katsomon anniskelualue palvelevat niin ikään klo 16:00 alkaen. Palveluita käyttämällä tuet myös RoKin junioritoimintaa. Liput ennakkoon myy Prisma Rovaniemi, Lapland Safaris, sekä Rovaniemen matkailuinfo.

Tervetuloa seuraamaan ikimuistoista täynnä historian havinaa olevaa tapahtumaa, sekä jännittävää ottelua.


Kommentit ei käytössä tässä artikkelissa.
Rokihockey Instagramissa