22.01.2010
TIHC:n Tommy Latouche-Gauvin pelaa RoKi-paidassa lauantaina
Tornion IHC:n kanadalaispelaaja Tommy Latouche-Gauvin debytoi lauantaina RoKi-paidassa, kun joukkue kohtaa Lappi Areenalla turkulaisen TuTon. Latouche-Gauvinin pelaamisen mahdollistaa RoKin ja TIHC:n välinen farmisopimus.
Ottelu on 177-senttisen ja 77-kiloisen, rightilta ampuvan hyökkääjän ensimmäinen Mestis-ottelu. Hän pelaa Torniossa toista kauttaan. Tällä kaudella Suomi-sarjan alku- ja karsintalohkoissa Latouche-Gauvin on saalistanut yhteensä 20 maalia ja päälle vielä 8 syöttöpistettä 20 ottelussa.
RoKi-luotsi Vesa Surenkin toivoo Latouche-Gauvinin tuovan joukkueeseen lisää energiaa – kaikki kortit on käytettävä tässä tilanteessa. Harjoituksissa kanadalainen on pelannut Kimmo Tuunalan ja Pietari Kolhosen ketjussa.
Kolmantena Mestiksen sarjataulukossa oleva TuTo kohtaa perjantaina Kajaanissa Hokin ennen saapumista Lappi Areenan kirnuun.